Tisková zpráva 2023

V sobotu 7.10. odstartoval již pátý ročník běžeckého závodu run BEROUNKA run. Tradičně poskytnul zázemí startu Újezd u Svatého Kříže.  První se na start dostali ultra běžci, tedy ti, kteří absolvovali celou 130 km dlouhou trať sami. Šlo o rekordní účast těchto vytrvalců, na start se jich postavilo 29. Tato skupina se vydala na trať o půlnoci. Od pěti hodin ráno pak probíhaly starty týmů ve vlnách. Poslední týmy opustily startovní čáru v sedm hodin.

Počasí opět závodníkům přálo. S vycházejícím sluncem mohli běžci naplno zabrat. Na první pozici se po prvním úseku objevili Why Not?.  Další tým v pořadí – Brdská smečka si omylem na prvním úseku zkrátila trať, což ihned reportovala organizátorům. Vzhledem k okolnostem byl týmu udělen trest 15 minut. Třetím týmem po prvním úseku byla Vysočina Running. V dalším průběhu závodu do souboje o nejvyšší příčky přidali ještě Běžci od Labe a Atletika Stodůlky.

Velmi těsně se o první místo prali Why Not? a Brdská smečka. Stejně těsný souboj o třetí místo svedli Vysočina Running a Běžci od Labe. Mezi ženskými týmy od startu dominovaly Desorientované sokolky.

Vloženou soutěží do závodu byl souboj o nejrychlejšího muže a ženu na Generalli Investments úseku. Mezi ženami zvítězila Michaela Průšová z týmu Desorientované sokolky s časem 1 hodina 35 minut. V mužské kategorii obsadil první místo člen týmu Why Not? Jaroslav Singh. Tito vítězové získali od hlavního sponzora závodu Generali Investments CEE věcné ceny.

Desorientované sokolky nenechaly nic náhodě a kategorii ženských týmů zvítězily s časem 12 hodin 22 minut.

Napínavý souboj mezi Brdskou smečkou a Why Not? probíhal během celého dne a rozhodovalo se až v úplném konci. V cíli nakonec stopky ukázaly vítězem Brdskou smečku s náskokem 4 minuty na Why Not?. Ještě těsněji dopadl souboj o třetí místo, kde nakonec Vysočina Running porazila Běžce od Labe o 2 minuty.

V kategoii Ultra se na čele vytvořila skupina pěti běžců, kteří na první občerstvovací stanici, která byla 20 km od startu, doběhli společně. Byl to Peter Koščák, Jiří Štos, Jakub Horák, Martin Nenutil a Miroslav Cífka. Během druhého úseku se získala lehký náskok skupina Peter Koščák, Jiří Štos a Martin Nenutil. Bohužel nedaleko občerstvovací stanice V Hřešihlavech vedoucí skupina seběhla z tratě a trvalo 8 minut, než se dokázala vrátit zpět. Toho využili Jakub Horák a Miroslav Cífka, kteří se tak opět vrátili do vedoucí skupiny. Po 40 km tak byla na čele pětice závodníků. Třetí úsek, kdy už začalo svítat, využil Peter Koščák k nástupu. Získal náskok a do Hracholusk na 62. km závodu doběhl s náskokem 12 minut na Martina Nenutila. Hned vzápětí dorazili i Jiří Štos a Jakub Horák. Pořadí na čele se ustálilo a Peter Koščák si udržoval náskok před Martinem Nenutilem a Jakubem Horákem. Tato trojice držela vysoké tempo. Cílovou pásku v Radotíně, který byl vzdálen od startu 130 km proťal jako první Petr Koščák v traťovém rekordu 14 hodin a 2 minuty. Druhé místo obsadil Martin Nenutil v čase 15 hodin a 13 minut. Třetí místo si připsal Jakub Horák s časem 15 hodin a 49 minut.

Ženská kategorie Ultra nabídla souboj mezi Zuzanou Janovou a Adélou Jemelíkovou. Tyto dvě závodnice běžely přes 100 km v těsném závěsu. Ještě do Srbska přiběhly společně. Rozhodnout tedy muselo až posledních 21 km. Zuzana Janová v Srbsku využila jen velmi krátkou dobu na občerstvení a nastoupila k trháku. Ve stoupání ze Srbska nabrala náskok na Adélu Jemelíkovou, který udržela až do cíle.

Zuzana Janová zvítězila s krásným časem 17 hodin a 30 minut, což je v ženské kategorii traťový rekord. Celkově se umístila na šestém místě. Adéla Jemelíková dorazila s 15 minutovou ztrátou, což by ale v předcházejících ročnících stačilo na suverénní výhru. Tentokrát to znamená druhé místo v ženské kategorii a sedmé místo celkově. Třetí místo patří Lence Prouzové Procházkové s časem 19:44.

Děkujeme všem závodníkům za krásné a inspirativní výkony.

Velké poděkování patří obci Újezd u Svatého Kříže, která nám poskytuje nejen zázemí, ale i morální podporu.

Závod proběhl za podpory Města Beroun, které si velice vážíme.

Dále děkujeme obcím Nový Jáchymov, Srbsko, Hracholusky, Skryje, Otročiněves, resortu Darovanský Dvůr, Lesům ČR, Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky a Středočeskému kraji za spolupráci.

Děkujeme také všem sponzorům, bez kterých by tento závod nemohl proběhnout, zejména hlavnímu sponzorovi Generali Investments CEE.

Ceny pro vítězné týmy dodali: Salming, Kine-Max, Rej food,  Biorepair oral care, Dettol, Sens, Flowerski, Geloren, RoyalBay a Bombus.